post

Kompas i jego dewiacja

Kompas dla wielu osób wydaje się echem przeszłości. Jednak dalej jest masowo używany z uwagi na jego uniwersalność i prostotę. Mimo tego że w większości korzysta się z elektroniki by namierzyć lokalizację, należy wiedzieć jak korzystać z kompasu w razie awarii elektryczności. Warto więc mieć w głowie jak działa kompas oraz czym jest dewiacja kompasu. Morska nawigacja przyda się nawet szczurom lądowym, zapewniając nie tylko bezpieczeństwo, ale i sporo zabawy.

Czym jest kompas?

Kompas magnetyczny to przyrząd nawigacyjny który służy do wyznaczenia południka magnetycznego. Działa na zasadzie magnesu który swobodnie zawieszony układa się wzdłuż linii pola magnetycznego. Składa się z dobrze znanej igły magnetycznej która ułożona jest na pionowej osi z tarczą, tak zwaną „różą wiatrów” wyznaczającą kierunki. Aktualnie kompasy zalane są płynem który zapobiega drganiu igły. Wadą kompasu jest to że dość często ulega dwiacji

Co to jest dewiacja kompasu?

Dewiacja kompasu to różnica między kursem magnetycznym a kursem kompasowym. Innymi słowy, to różnica między tym jak powinien działać kompas a tym jak działa w rzeczywistości. Jest to spowodowane zakłóceniami ziemskiego pola magnetycznego przez np. stalowe elementy statku lub ładunku. Do określenia dewiacji namierza się dalekie obiekty lub nabieżniki. Z tego powodu na wielu statkach istnieje tabela dewiacji, w której wpisane są dewiacje dla określonych kursów. 

Warto znać pojęcie dewiacji kompasu, by zapamiętać że kompas nie zawsze pokazuje to co powinien pokazywać