post

Wykrywacz metali – jak działa i do czego się przydaje?

Wykrywacze metali z roku na rok są coraz chętniej kupowane. Najczęściej zaopatrują się w nie poszukiwacze skarbów oraz militaryści. Jaka jest zasada działania tego ciekawego urządzenia? Kto z niego jego korzysta oprócz poszukiwaczy?

Skąd się wzięły wykrywacze metali i jak działają?

Pierwsze próby zbudowania wykrywacza metali sięgają końca XIX wieku. Udało się to dopiero w I połowie XX w. Spore zasługi mieli w tym polscy żołnierze, służący w Siłach Zbrojnych na Zachodzie, którzy skonstruowali profesjonalny, nowoczesny wykrywacz min.

Wykrywacz metali (zobacz), zwany też detektorem, do działania wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Wytworzona w specjalnej cewce fala elektromagnetyczna przemieszcza się w głąb ziemi. Gdy fala napotka metalowy przedmiot, zostaje w nim również wzbudzona własna fala elektromagnetyczna, która zostaje odebrana przez cewkę. Za pomocą kabla sygnał odbioru fali z metalowego przedmiotu jest przekazywany do panelu sterowania, który sygnalizuje to dźwiękiem lub na specjalnym wyświetlaczu.

Podstawowe wyposażenie poszukiwaczy

Dziś wykrywacze metali są podstawowym urządzeniem, z którego korzystają fascynaci historii oraz poszukiwacze skarbów. Na całym świecie miłośnicy przygody dzięki detektorom znajdują unikatowe nieraz przedmioty, które potem prezentowane są w muzeach. Wykrywacze metali są używane nie tylko do poszukiwań w ziemi, ale także w wodzie.

Warto pamiętać, że używanie wykrywacza metali jest różnie uregulowane w różnych krajach. W Polsce można go legalnie używać do poszukiwania np. zgubionych kluczyków czy pierścionka, a także na plaży. Wszelkie inne poszukiwania, podczas których można znaleźć zabytki, wymagają specjalnego zezwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Prace poszukiwawcze bez zezwolenia są przestępstwem.

Kto jeszcze korzysta z wykrywaczy metali?

Wykrywacz metali to sprzęt nie tylko dla poszukiwaczy. Wciąż korzysta z nich wojsko do usuwania min i pocisków, które ciągle tkwią w ziemi, jako groźna pozostałość po II wojnie światowej.

Typowe wykrywacze metali coraz częściej stosują także w swojej pracy archeolodzy. To obecnie bardzo precyzyjne urządzenie pozwala wykryć nawet najmniejsze metalowe przedmioty, które łatwo można przeoczyć.
Wodociągi, gazociągi czy linie energetyczne są niekiedy niezbyt precyzyjnie naniesione na mapy. Ich właściwe położenie pozwalają ustalić właśnie detektory metali.

Nieco inne w formie wykrywacze metali są używane w ochronie, np. lotnisk czy miejsc użyteczności publicznej. Dzięki nim można łatwo wykryć, czy ktoś nie wnosi niebezpiecznej broni.