post

Rower turystyczny – jak wybrać odpowiedni?

Rower turystyczny zwany trekkingowym stanowi jeden z najczęściej wybieranych rodzajów wśród tych popularnych jednośladów. Cechuje się dużą uniwersalnością, dzięki czemu sprawdzi się na różnych trasach. Wyjaśniamy, czym się kierować podczas wyboru roweru turystycznego.

Rower turystyczny – dla kogo?

Przed zakupem opisywanego rodzaju roweru należy się zastanowić nad tym, do czego ma on służyć. Z założenie modele turystyczne są przeznaczone do wyjazdów na wielogodzinne, a nawet kilkudniowe wycieczki, na przykład pod namioty. Rower turystyczny z greenbike.pl może stanowić środek transportu od hotelu do hotelu, jak również umożliwiać niezależną podróż z dala od większych aglomeracji. Wiele osób ceni sobie jego uniwersalność. Może być wykorzystywany do dojeżdżania do pracy w tygodniu w połączeniu z weekendowymi wypadami za miasto. Sprawdzi się na kilku rodzajach nawierzchni, są to między innymi asfalt, szuter, chodnik oraz polna lub leśna ścieżka. Należy zaznaczyć, że nie stanowi najlepszego wyboru w przypadku chęci pokonywania górskich ścieżek i kamienistych traktów.

rower turystyczny do podróży

Jak wybrać rower turystyczny?

Wybierając rower do celów turystycznych należy przeanalizować kilka ważnych aspektów, a najistotniejsze z nich to:

  • geometria – tego rodzaju jednoślady powinny posiadać konstrukcje zapewniająca odpowiednią stabilność podczas jazdy. W większości przypadków są wyposażone w dłuższe niż pozostałych rowerach ramki i widełki.
  • kierownica – ma zapewniać aerodynamiczną pozycję, która przekłada się na szybszą jazdę. Ponadto powinna być regulowana, co umożliwia zmianę pozycji podczas wielogodzinnej jazdy.
  • koła – w rowerach turystycznych dominują modele 28-calowe wyposażone w 32 lub 36 szprych.
  • hamulce – warto postawić na modele tarczowe, które zapewniają optymalną niezbyt dużą siłę hamowania wystarczającą na podróż w wyżej wymienionych warunkach.