post

Jak wywieszać flagę narodową?

Jeśli chce się pozyskać flagę narodową, którą będzie można wywieszać, choćby na różne święta, ważne jest poznanie zasad dotyczących tego, kiedy i jak można ją wywieszać. Obecnie w polskim prawie nie ma obostrzeń, co do dni, w których można wywieszać flagę. W ten sposób każdy może samodzielnie określić dni, które będzie świętował poprzez wywieszenie posiadanej flagi.

Rozmiary flagi


Gdy chce się pozyskać flagę, trzeba brać pod uwagę, że flaga Polska z Godłem jest zarezerwowana dla placówek dyplomatycznych oraz instytucji państwowej. Z tego powodu do codziennego użytkowania nie powinno się wybierać flagi Polskiej z Godłem, gdyż nie jest to oficjalna flaga. Na fladze nie powinny znajdować się żadne napisy ani znaki.
Znaczenie mają również proporcje flagi. Każda flaga Polski z Orłem powinna składać się z dwóch, identycznych rozmiarów pasów. Powinny one tworzyć całość, gdzie zachowane są proporcje pięć do ośmiu. Zatem flaga o rozmiarach 1 metr na 1.6 metra powinna mieć pasy o wysokości 0.5 metra oraz szerokości 1.6 metra.

Wywieszanie flagi


Nie można zapominać, że flagę Polski z Orłem powinno się odpowiednio wywieszać. Trzeba pamiętać, że:
– flagę chowa się na noc,
– nocą flaga może pozostać jedynie w miejscach odpowiednio oświetlonych,
– flagi nie wywiesza się w dni deszczowe,
– flaga nie może dotykać podłoża.
Właściwe wywieszanie flagi narodowej ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia szacunku do barw i symboli narodowych.