post

Lubisz szybką jazdę? Rowery szosowe mogą być odpowiednie

Rowery są idealne do jazdy po drogach. Są lekkie, szybkie i łatwe w obsłudze. Są również najlepszym wyborem dla osób doświadczonych, które poszukują wrażeń z jazdy po szosie.

Rowery szosowe stworzone do profesjonalnej i szybkiej jazdy

Rower szosowy to kategoria rowerów zaprojektowanych specjalnie do wyścigów na drogach o twardej nawierzchni. Ramy wykonane są z metalu (zazwyczaj ze stali lub aluminium) lub kompozytu włókna węglowego i charakteryzują się zaawansowaną technologicznie aerodynamiczną konstrukcją w celu zminimalizowania oporu powietrza. W zależności od rodzaju wyścigu, rowery w tej kategorii mogą mieć różne ramy, a także różne przełożenia, koła, opony i kształty kierownic. Jednak we wszystkich przypadkach rowery te są zoptymalizowane pod kątem wydajności na twardych nawierzchniach i sprintu. Rower szosowy zazwyczaj oznacza rower z geometrią wyścigową lub używany do jazdy na czas.

rower szosowy

Typowy rower szosowy ma cienką ramę, wąskie opony i zakrzywioną kierownicę, co wymusza na rowerzyście aerodynamiczną pozycję jazdy. Charakterystyczne dla rowerów szosowych są również ramy o otwartej geometrii.

Rowery szosowe są używane do długodystansowych przejażdżek, takich jak na trasach, znanych jako gran fondos lub audaxes, w wielu krajach na całym świecie. Najpopularniejszym wydarzeniem jest niekonkurencyjny RAAM (Race Across America), wieloetapowy wyścig przez USA, który odbył się po raz pierwszy w 1982 roku i jest uważany za jedno z najtrudniejszych wydarzeń wytrzymałościowych na świecie.

Ile kosztuje rower szosowy?

Ich cena waha się od 1000 do 5000 zł, ale może wynosić więcej; niektóre z najlepszych mogą kosztować ponad 30 000 zł. Rowery szosowe wybierane przez profesjonalnych zawodników mogą kosztować znacznie więcej niż średnia cena. Często nie są one dostępne w sklepach, lecz wysyłane bezpośrednio od producenta do klienta.